Pałac Piszkowice znajdujący się w Kotlinie Kłodzkiej na Dolnym Śląsku dostał swoje drugie życie. Wybudowany został na miejscu starego renesansowego dworu. Przebudowany został w 1722 r. na barokowy pałac osiągając dzisiejszy wygląd. Kupiony jakiś czas temu przechodzi właśnie gruntowny remont. W pierwszej fazie prac zabezpieczono dach oraz zewnętrzną część ścian. Będąc w pałacu, spotkaliśmy jednego z właścicieli, który opowiedział nam o swoich planach zagospodarowania tego zabytku. Martin chce utworzyć w pałacu hotel o wyskokim standardzie. W ostatniej fazie projektu zamierza przywrócić dawną świetność wspaniałym ogrodom, które znajdowały się w około pałacu. W chwili robienia zdjęć (jesień 2015) prace budowlane posunęły się daleko od czasu zakupu. W latach PRL’u miejsce bardzo ucierpiało. Najpierw znajdowała się tu szkoła. Później pałac został opuszczony i powoli rozpoczął się etap grabieży i niszczenia. Ludzie wynosili z pałacu co się dało. Główne drzwi skończyły jako podkładka pod ziemniaki w piwnicy u jednego z okolicznych rolników, złomiarze wyczyścili wnętrza z metalowych przedmiotów i wykończeń. Wilgoć i woda dostająca się przez popękane dachówki doprowadziła do szybkiego zniszczenia drewnianych elementów i podłóg. Część parkietów wyniesiona została przez ludzi i spalona w piecach. Kamienne ornamenty również znalazły w tamtym czasie swoich nowych właścicieli… Budynek i wnętrza cały czas były narażone na działanie warunków pogodowych. Martin próbuje współpracować z okolicznymi rolnikami, prosząc o informacje na temat zaginionych elementów. Niektórzy ludzie znajdują drobne elementy i oddają je z powrotem do pałacu. Jednak nie wszystko uda się odzyskać. Większość elementów dekoracyjnych będzie musiała być stworzona od nowa na wzór zdjęć i rysunków z dawnych lat. Nowi właściciele chcą zachować oryginalny wygląd i charakter tego miejsca. A kiedy zakończą się już prace budowlane i wykończeniowe, pałac będzie wspaniałym miejscem do odwiedzenia.
Tak kiedyś wyglądały ogrody i pałac. Żródło.Widok na fasadę pałacu w Piszkowicach. Główne wejście pozbawione jest oryginalnych drzwi. Prawdopodobnie będzie konieczne stworzenie ich na nowo na wzór oryginalnych.Remont pałacu trwa. Środek był bardzo zniszczony i wymaga gruntownej przebudowy.Niecodzienny widok na górną część sklepień łukowych. Budowa takich łuków to była ciężka i skomplikowana praca jak na tamte czasy. Chociaż teraz takich już nie robią :)Dzięki pracom remontowym zobaczyć można detale konstrukcyjne na ścianach. Znaleziono także butelkę z listem.Schody zostały praktycznie całkowicie zniszczone. Pozostały tylko niewielkie ich części.
Poddasze jest bardzo przestronne. Powstaną tu pokoje dla gości.
W pałacu zachowały się jeszcze częściowo elementy wykończeniowe. Zwykłe belki nośne zostały obłożone odpowiednio przyciętymi deskami tworzącymi interesujący wzór w formie kolumny.Schody są bardzo zniszczone. Mają dużo brakujących elementów a drewno zniszczone jest przez korniki i wilgoć.Kiedy klatki schodowe zostaną przywrócone do stanu z przed lat, będą stanowiły niezłą atrakcję dla wielbicieli architektury z tego okresu.Wokół pałacu znajdowane są ciągle kamienne elementy dekoracyjne. Od czasu do czasu przynoszą je także ludzie z pobliskich domów. Przez lata były wynoszone i adaptowane do innych celów.Stropy w pałacu to kolejne miejsce gdzie można podziwiać kunszt dawnych rzemieślników. Dzisiaj niszczejące, jutro ponownie będą podziwiane.Są jeszcze zachowane elementy z dawnych lat.Elementy dekoracyjne to sztuka sama w sobie. Piękna klatka schodowa już niedługo znowu będzie witać swoich gości.
W pałacu zachowały się częściowo kafelki na podłogach.Widok na tylną i boczną część pałacu.
Widok na pałac z pobliskiego ogrodu znajdującego się poniżej pałacu. Po lewej niewidoczna na zdjęciu, całkowicie zniszczona oranżeria.Dawne ogrody zostały wyplewione i czekają na swój czas. Kiedyś będzie tu niesamowicie tak jak było dawniej.Tu znajdowała się kiedyś wspaniała oranżeria. Dzisiaj są tylko cegły i ziemia. Obecni właściciele zamierzają przywrócić to miejsce do dawnej świetności.
Częściowo zniszczony portal nad wejściem głównym do pałacu.Ciekawy sposób na ukrycie komina. Z tyłu pałacu na dużym tarasie znajdują się dwie wieże, które były także kominami. Prawdopodobnie pod tarasem znajdowała się kotłownia albo pomieszczenie grzewcze.