Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej zwana ślimak zyskała nazwę dzięki swojej konstrukcji przypominającej wszystkim dobrze znany kształt domu małego gastropoda. Platforma widokowa znajduje się na górze w Woli Kroguleckiej w Beskidzie Sądeckim, tuż przed Rytrem i 20 min samochodem od Nowego Sącza. Ślimak dostępny jest dla turystów od 2 lipca 2014 roku. Ta wyjątkowa platforma widokowa jest idealnym miejscem na obserwacje wschodów i zachodów słońca. Platforma jest bardzo łatwo dostępna. Można podjechać samochodem lub rowerem tuż pod samą platformę. Rodziny z dziećmi i osoby na wózkach mogą tu bez najmniejszych problemów dojechać i spędzić czas w otoczeniu malowniczego Beskidu.
Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej nie jest wysoka, ale dzięki swojemu kształtowi jest bardziej dostępna dla wszystkich niż klasyczne wieże widokowe. Ma też bardzo dobre położenie i znajduje się na otwartej przestrzeni. Dzięki temu widoki, które można podziwiać ze ślimaka to praktycznie panorama 360° w około.
Co można zobaczyć z platformy widokowej w Woli Kroguleckiej
Ślimak jest wspaniale usytuowany i idealnie nadaje się do obserwacji okolicy. Znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. i 200 m ponad poziomem doliny rzeki Poprad, która przepływa u podnóża wzniesienia. Na samej platformie dostępne są tablice przedstawiające zarysy szczytów i pasm górskich wraz z podpisami. Wchodząc od dołu zobaczyć można po lewej miejscowość Rytro, zamek rycerski w Rytrze, w oddali dostrzeżemy Jaworzynę Krynicką i mnóstwo mniejszych i większych szczytów. Tatry niestety zasłonięte są przez pobliskie wzniesienia, ale idąc dalej widać Lubań w Gorcach, wspaniale prezentuje się pasmo Radziejowej, podziwiać można kawał Beskidu Wyspowego i Mogielicę a po prawej zobaczysz Barcice oraz imponujący widok na Stary i Nowy Sącz. Zdecydowanie na ślimaka warto przyjechać w dobrą pogodę. Mamy kilka możliwości jednak szczególnie widowiskowy jest zachód słońca – wtedy cienie pobliskich wzniesień są nisko a duży kontrast wspaniale podkreśla złożoną powierzchnię okolicy. W kilku miejscach można znaleźć podobieństwa do malowniczych wzniesień Toskanii lub bardziej stromych stoków Norwegii. Wschód słońca jest równie wspaniały, ale znaleźć siłę do wyciągnięcia się z łóżka o 3:30 w lecie (nie mówiąc już o innych, zimniejszych porach roku) jest nieco trudniejsze. Dodatkowo wysokie wzniesienie od strony wschodniej blokuje wczesne promienie słońca i może nieco przysłaniać ten majestatyczny moment. Niemniej warto! Świetnym momentem, który jednak trzeba wyczekać jest czas po opadach deszczu lub z zalegającą mgłą w dolinach. Zasięg widoczności ze ślimaka jest wtedy nieco ograniczony, jednak morze mgieł pośród malowniczych stoków i wzniesień rekompensuje to z nawiązką.
Dla wielbicieli pieszych wycieczek platforma widokowa w Woli Kroguleckiej to ciekawy punkt docelowy. Jest łatwo dostępna, wspaniale położona a po drodze można się trochę zmęczyć. Droga, która prowadzi na szczyt wiedzie przez zabudowania i jest nieco stroma, ale po drodze, szczególnie w lecie można spotkać starszych mieszkańców, siedzących przy swoich domach, którzy lubią podejmować rozmowy z przechodzącymi turystami. Warto się zatrzymać i porozmawiać. Można dowiedzieć się czegoś ciekawego o miejscu i historii od ludzi, którzy wiedzą o tym miejscu najwięcej. To też miły gest w stronę tych osób, które czasami wiodą samotny tryb życia i chwila rozmowy rozbija rutynę codzienności.
Tuż przy samej platformie widokowej dostępne jest zadaszone miejsce do grilowania, toaleta (w postaci ładnie zabudowanego tojka, który nie szpeci widoków) i mały plac zabaw dla energicznych szkrabów. Ekipa z 55architekci, firmy która odpowiada za stworzenie projektu Ślimaka i realizację, zapewniła turystom wygodną i ładną infrastrukturę jako cel wycieczek oraz miejsce do spędzenia chwili poza domem w otoczeniu natury.
Na pewno warto zabrać ze sobą coś do robienia zdjęć. Aparat czy telefon na pewno się przyda, szczególnie kiedy dopisuje pogoda. Dla wielbicieli obserwowania dzikiej fauny przydatna będzie także lornetka. Można tu spotkać bażanty, sarny, zające, jastrzębie, dzięcioły duże i zielone oraz wiele innych gatunków ptaków, które zamieszkują górzyste okolice. Lornetka przyda się także tym, którzy uwielbiają wypatrywać najmniejsze szczegóły krajobrazu.
W bliskiej odległości od platformy widokowej w Woli Kroguleckiej zobaczyć można także dwa średniej wielkości wiatraki produkujące prąd. Można tam podjechać samochodem lub przejść pieszo. To dwa, łatwo dostępne punkty widokowe, które także warto odwiedzić.
Wolniej na Ślimaku w Woli Kroguleckiej
Od wielu lat ślimak jest naszym punktem docelowym na szybkie mikrowycieczki. Kiedy chcemy szybko oderwać się od miejskiej rzeczywistości w ostatniej chwili, to przyjeżdżamy tutaj (lub na Bobrowisko). Szybki dojazd z Nowego Sącza i wspaniałe widoki to główne zalety prowadzące do ślimaka. Czasami bywa tu dużo ludzi, którzy zapominają o tym, że inni chcą czasami w spokoju posiedzieć i odpocząć, ale nie zdarza się to zbyt często.
W bliskiej odległości od ślimaka jest jeszcze jedno fajne miejsce z którego można podziwiać widoki. Idąc asfaltem od parkingu, jakieś 100 m przed platformą, zaraz po tym jak skończą się wysokie zarośla po lewej stronie jest łąka. Skręcając w lewo przed lasem dochodzimy do krzyża na niewielkim wzniesieniu. To równie wspaniałe miejsce na spokojny odpoczynek wśród natury w otoczeniu bujnych łąk i przestrzeni. Nieco niżej, można czasami spotkać pasące się barany. Klimat jak w Gorcach lub Pieninach :)
Co można jeszcze robić będąc w okolicy platformy widokowej na Woli Kroguleckiej
Będąc przy ślimaku i mając jeszcze trochę czasu można odwiedzić inne miejsca, które znajdują się w bliskiej odległości od platformy.
- Jak wcześniej wspominałem odwiedzić można punkty widokowe przy pobliskich wiatrakach.
- Ze ślimaka widać także restaurację Villa Poprad, w której można zjeść wspaniały obiad lub przekąsić coś drobniejszego. Kawusia lub herbata i smakowity deser zawsze wspaniale zakończy dzień :)
- Będąc w Rytrze, po prawej stronie znajdują się ostatnio odbudowane częściowo ruiny zamku. Można tam wejść idąc nie dłużej niż godzinę. Warto przejść się do zamku bo widoki są równie przyjemne jak z platformy widokowej. Jadąc samochodem trzeba go zostawić na dole. Będzie oznaczony parking. Ludzie mieszkający u podnóża góry zamkowej niezbyt przychylnie patrzą na turystów zostawiających samochody gdzie popadnie. Warto na to zwrócić uwagę, nie ma im się co dziwić i dobrze jest uszanować ich prywatne miejsce w którym mieszkają.
- Nieco wcześniej w Rytrze skręcając w prawo i przejeżdżając przez przejazd kolejowy dojedziemy do hotelu Perła Południa. Tu można także zjeść obiad w regionalnej restauracji lub wskoczyć na basen po długim dniu wędrowania, albo tak po prostu :)
- Jadąc dalej drogą prowadzącą do hotelu dojedziemy do parkingu, który rozpoczyna trasę na Przehybę w Beskidzie Sądeckim. Trasa z Rytra jest dość długa, więc warto przygotować sobie raczej cały dzień na tą wycieczkę.
- Idąc z Woli Kroguleckiej niebieskim szlakiem można dojść do Schroniska Cyrla. Tu także warto zarezerwować sobie kilka godzin na wędrówkę. Można później zejść czerwonym szlakiem bezpośrednio do Rytra.
- Jadąc od Nowego Sącza, po drodze mijamy rondo przed Starym Sączem (obok McD i stacji benzynowej), tu można skręcić w prawo, czyli pierwszy zjazd, kierując się w stronę mostu. Przed mostem po prawej stronie będzie wjazd na parking. Stąd można dojść do Ścieżki przyrodniczej Bobrowisko, enklawy przyrodniczej w zbiegu Dunajca i Popradu.
Przydatne informacje o Platformie Widokowej Ślimak w Woli Kroguleckiej – dojazd, parking, mapa
Na Ślimaka w Woli Kroguleckiej dojedziesz kierując się na Barcice lub Rytro jadąc od strony Nowego Sącza. Droga jest prosta. Tuż przy przejściu dla pieszych w Barcicach Dolnych, zaraz przy szkole trzeba skręcić w lewo. Jadąc dalej przejedziemy przez most na Popradzie. Trzeba dalej jechać za znakami. Przejedziemy przez małą wioskę, na głównych rozwidleniach będą znaki kierujące w kierunku platformy widokowej. Trzeba zwolnić i się przyglądnąć bo jadąc tam po raz pierwszy można się lekko zagubić. W okolicy jest dużo różnych oznaczeń ulic.
Dojeżdżając na górę mamy pierwszy darmowy parking oddalony od platformy widokowej o jakieś 300m. Tu można zostawić samochód lub motor i przejść się pieszo do ślimaka. Ten parking dostępny jest zawsze. Drugi parking, zaraz przy ślimaku, także darmowy jest znacznie mniejszy i dostępny tylko 5 dni w tygodniu. Nie można tam wjeżdżać w weekendy i święta. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w sezonie bo można mieć lekki problem z minięciem się z innym samochodem jadącym od platformy. Droga jest asfaltowa ale dość wąska. Nie wszędzie można zjechać na pole aby się przepuścić. Warto także zostawić samochód na pierwszym parkingu, bo zatłoczony parking i porozstawiane samochody na polach nie są dobrze komponującym się widokiem z tym, po który się wybieramy na ślimaka. Platforma widokowa jest dobrze zaprojektowaną konstrukcją i ładnie komponuje się z otoczeniem. Chaotycznie rozstawione samochody już nie.
Wstęp na platformę widokową w Woli Kroguleckiej jest darmowy. Dostępne tu miejsce na grilla również jest darmowe. Trzeba mieć tylko ze sobą węgiel drzewny lub drewno, które nie jest dostępne przy ślimaku. Nie trzeba brać ze sobą żadnych przyrządów do grilowania. Dostępna jest ruchoma krata do grilowania.
Na mapie poniżej widać trasę z Barcic do pierwszego parkingu pod platformą widokową. Od tego parkingu trzeba przejść jeszcze około 400m czyli 5 min piechotą. Jeżeli jedziesz samochodem, zobacz na drugą mapę.
Użyj tej mapy jeżeli chcesz dojechać bezpośrednio pod platformę widokową ślimak w Woli Kroguleckiej.
Zobacz jak wygląda platforma widokowa Ślimak na Woli Kroguleckiej
Za każdym razem kiedy odwiedzamy ślimaka trafiamy na inne warunki pogodowe. Czasami jest średnio ciekawie i nie warto wyciągać nawet aparatu a czasami widoki zachwycają. Mieszkając blisko, łatwo jest odwiedzać to miejsce częściej. Jednak dla tych, którzy nie mają możliwości wybrania sobie najlepszego czasu ze sprzyjającą pogodą mamy kilka zdjęć z platformy widokowej i widoków, które można tu zastać. Warto chociaż na chwilę zwolnić w tym miejscu i nacieszyć się otoczeniem.

















